Monitory z wysoką jasnością i nasyceniem kolorów

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Funkcja monitora opiera się na wykorzystaniu techniki CRT (Cathode Ray Tube) albo LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony wysyłane przez katodę akumulują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD natomiast, światło przechodzi przez ciekłe kryształy, które regulują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Współcześnie przeważają monitory LCD, dlatego że są one bardziej sprawne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się także rozdzielczością, jaka wyznacza liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

Co więcej monitory mogą różnić się też wielkością ekranu a także odwzorowaniem kolorów. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w czasie korzystania z niego.

Monitory również mogą mieć różne funkcje, takie jak regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, ale też funkcje redukcji hałasów bądź także redukcji blue light.

Coraz częściej napotyka się także monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odwzorowanie kolorów oraz większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, istotne jest dodatkowo odwzorowanie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do naturalnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików bądź fotografów, powinny mieć certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są dodatkowo monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync albo FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i złagodzenie kłopotów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, aktywność monitora polega na zagospodarowaniu szczególnej technologii do aktywowania obrazu, który jest ujawniany na ekranie. Rozmaite warianty monitorów mogą różnić się między sobą miarą ekranu, rozdzielczością, odwzorowaniem kolorów ale także uzupełniającymi funkcjami.

Dodatkowym zasadniczym krokiem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania wytycza liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Normatywnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, aczkolwiek coraz częściej spotyka się typy z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest w szczególności ważne dla graczy.

Dodatkowym istotnym tematem jest kompatybilność z rozmaitymi modelami sygnałów źródłowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) bądź liczbowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, ważne jest skontrolowanie, bądź ma on wejścia zgodne z posiadanym sprzętem.

W skrócie, powinno się dodać że monitory mogą być także zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na komunikowanie sygnału wideo i danych a także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Wniosek jest taki, monitor to urządzenie, które użytkuje specjalną technologię do generowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, formowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami przychodzącymi oraz dodatkowymi funkcjami.